Żywice epoksydowe
Szerokie zastosowanie żywic epoksydowych w budownictwie i przemyśle wytwórczym
Żywice epoksydowe - informacje
Żywice epoksydowe - czym są?
Żywice epoksydowe znane są na rynku jako jedno lub dwuskładnikowe żywice polimerowe, stosowane w wielu obszarach przemysłu. Są to związki chemoutwardzalne, mające zdolność do tworzenia nietopliwych, nierozpuszczalnych i nienasiąkliwych tworzyw sztucznych. Wszystko to osiąga się w wyniku reakcji sieciowania, jaka zachodzi podczas ich wytwarzania z udziałem ugrupowań epoksydowych.
Żywica epoksydowa - zastosowania
Żywica epoksydowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle oraz branży budowlanej. Z uwagi na swoje właściwości wykorzystywana jest w motoryzacji (m.in. przy produkcji karoserii i innych elementów obudowy), przemyśle elektronicznym (m.in. jako izolator) oraz do wytwarzania wielu rodzajów konstrukcji. Żywica ma bardzo wysoką wytrzymałosć mechaniczną oraz chemiczną, dlatego stosuje sie ją powszechnie w branży budowlanej. Żywica epoksydowa ma zdolność trwałego zabezpieczania podłoży betonowych, elementów drewnianych, drewnopochodnych, metalowych i innych. Jednym z jej zastosowań są elementy kotwienia chemicznego, uszczelnienia, ale przede wszystkim podłogi i posadzki żywiczne.
Posadzki epoksydowe
Posadzki żywiczne doskonale sprawdzają się w różnych miejscach i warunkach. Są wytrzymałe na czynniki mechaniczne i chemiczne. Stosuje się je w obiektach przemysłowych, w których liczy się przede wszystkim wytrzymałość i bezpieczeństwo, jak i w obiektach uzyteczności publicznej, gdzie równie istotna jest funkcjonalność i estetyka.
Do produkcji posadzek żywicznych stosowane są różne wypełniacze i dodatki uszlachetniające. Dzięki temu mogą one mieć właściwości antyelektrostatyczne, nieograniczone warianty kolorystyczne a także parametry akustyczne, antypoślizgowe, czy w końcu twardość, która decyduje o komforcie użytkowania.
Posadzki bezspoinowe z żywic epoksydowych Eradur
Posadzki z żywic epoksydowych Eradur wykonywane są z dwuskładnikowych, bezrozpuszczalnikowych żywic o zawartości części stałych objętościowo równej 100%. Po utwardzeniu dają one barwne lub transparentne, błyszczące i szczelne powierzchnie.
Żywice epoksydowe Eradur wykorzystywane są jako:
- spoiwo dla systemów posadzkowych
- spoiwo do wykonywania zapraw i jastrychów epoksydowych
- warstwa uszczelniająca i/lub wiążąca pył na podłożach mineralnych
Posadzki epoksydowe Eradur dostępne są m.in. w następujących wariantach:
- posadzki standardowe na bazie żywicy pigmentowanej
- posadzki standardowe na bazie żywicy transparentnej i barwionych piasów kwarcowych
- posadzki antyelektrostatyczne
- posadzki antypoślizgowe
- posadzki odporne na działanie agresywnych rozpuszczalników
- posadzki odporne na działanie szczególnie mocnych kwasów i zasad